Wiele osób staje przed wyborem mieszkanie deweloperskie czy mieszkanie z rynku wtórego. Jakie korzyści przemawiają za zakupem mieszkania od dewelopera?

Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma pełnić wyłącznie rolę inwestycji, czy planujemy w nim mieszkać przez kolejne lata, wybór dla wielu osób jest trudny. Jakie korzyści przemawiają na korzyść mieszkania z rynku pierwotnego?

 

Rozpoczynamy od wykończenia, a nie od remontu mieszkania

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego niejednokrotnie zapominamy doliczyć koszty remontu. Przeważnie należy wymienić instalacje wodnokanalizacyjne, skuć płytki, wyrównać ściany, a do tego wszystkiego potrzeba zatrudnić ekipę specjalistów. A na solidnych wykonawców trzeba trochę poczekać.

W przypadku mieszkania od dewelopera otrzymujemy gotowe łącza kanalizacyjne i elektryczne. Nie musimy przeprowadzać koniecznych prac wyburzeniowych, tylko od razu możemy przejść do prac wykończeniowych, nie tracąc przy tym cennego czasu i kolejnych środków.

 

Brak opłaty za czynności cywilno-prawne w wysokości 2%

Kupując mieszkanie używane z rynku wtórnego należy wziąć pod uwagę 2% od wartości nieruchomości za czynności cywilno-prawne. Takiej opłaty nie trzeba uiszczać w przypadku nowego mieszkania zakupionego od dewelopera, gdyż grunt zakupiony przez dewelopera pod inwestycję objęty był podatkiem VAT. Zgodnie z naszym prawem, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonanej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to strony są zwolnione z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Niższy czynsz lub jego brak

W przypadku nowych budynków to nie wymagają one niezwykle wysokich nakładów na remonty, termomodernizacje, wymiany instalacji domofonowe i na wiele innych niezwykle kosztowych prac. Inną kwestią wpływającą na wielkość czynszu w starym budownictwie jest utrzymanie rozbudowanej struktury spółdzielni.

 

Pomoc fachowców

Deweloper często jest w stanie polecić nam architekta czy projektanta wnętrz, ale też sam przedstawia przykładowe sposoby wykończenia mieszkania.