Planujesz zakup mieszkania? Na pewno zwracasz uwagę na jego układ. Możesz jednak niekiedy nie rozumieć co zawiera. Zawsze pomocni są deweloperzy, jednak niektóre elementy rzutów architektonicznych, warto umieć odczytać samodzielnie.

 

Najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę

1. Ekspozycja mieszkania

Na planie mieszkania musi znajdować się oznaczenie kierunków świata, które pozwala stwierdzić potencjalnemu kupcowi, w którym miejscu będzie wschodzić i zachodzić słońce. Pozwala to na bardziej świadome zagospodarowanie przestrzeni, czy też wybór mieszkania z oknami o preferowanym nasłonecznieniu. Oznaczenie na planie przypomina kompas, który tradycyjnie wskazuje północ.

 

2. Ściany i słupy konstrukcyjne

Niezwykle istotne dla każdego kupca jest rozmieszczenie ścian. Mając na uwadze ewentualne poprawki warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ściany nośne i słupy konstrukcyjne. Tych elementów nigdy nie będziemy mogli naruszyć. Ściany nośne przeważnie oznaczane są grubszą od pozostałych kreską, wypełnioną pasami. Ścianki działowe (pd 8 do 16cm) oznaczane są cieńszą kreską, wypełnioną kratkami. Takie ścianki można burzyć.

 

3. Szyby wentylacyjne i piony kanalizacyjne

Obudowy pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych, zaznacza się na planach przekreślonym kwadratem lub przekreślonym kółkiem. Podłączenia hydrauliczne oznacza się z kolei linią przerywaną z kropką. Te elementy są niezwykle istotne podczas projektowania kuchni i łazienki. Często decydują o kształcie pomieszczenia.

 

4. Okna

Są chyba dziś wyznacznikiem ilości pokoi. Oznaczenia okien zazwyczaj zawierają szerokość i wysokość otworu okiennego.

 

5. Drzwi

Z panu dowiemy się w jaki sposób się otwierają, jakie mają wymiary i jaki promień zakreślają. Potrzebne jest to szczególnie do ustawienia mebli, które musi pozwolić na swobodne zamykanie i otwieranie. Umiejscowienie drzwi wejściowych może decydować o tym, czy będzie możliwe wstawienie szafy bezpośrednio w przedpokoju, czy też nie.