Pokój dzienny, czyli nic innego jak salon połączony najczęściej z kuchnią, jest centralnym punktem mieszkania i jego wizytówką. To tam domownicy spędzają większość czasu i przyjmują gości. O jakich zasadach urządzania pokoju dziennego należy pamiętać, aby stworzyć stylową, wygodną i funkcjonalną przestrzeń?

 

Podział pokoju na strefy

Pokój dzienny pełni wiele funkcji: jadalnianą, wypoczynkową, reprezentacyjną. Sprawia to, że pomieszczenie to musi być podzielone formalne strefy, wypoczynkową z sofą i stolikiem kawowym najczęściej naprzeciwko telewizora, jadalnianą, w której będzie można spożywać posiłki i kuchenną, gdy przewidujemy aneks kuchenny bądź kuchnię otwartą na salon. Strefy formalne wydzielane są za pomocą mebli, dodatków i oświetlenia., jednak muszą one zachować spójność.

 

Przestrzeń ruchu i szlaki komunikacyjne

Planując aranżację pokoju dziennego, nie możemy zapomnieć również o pozostawieniu wolnej przestrzeni ruchu, czyli szlaków komunikacyjnych, które pozwolą nam najkrótszą drogą dotrzeć do miejsc najczęściej uczęszczanych, drzwi wejściowych i balkonowych.

 

Wybór odpowiednich mebli

Meble do salonu muszą być zarówno solidne, wygodne, jak i stylowe. Z uwagi na to, że planujemy otwartą przestrzeń, należy zachować spójność w doborze mebli do poszczególnych stref. Oczywiście nie muszą one pochodzić z jednej kolekcji konkretnego producenta, ale ostrożnie należy podchodzić do mieszania stylów, zwłaszcza, gdy nie mamy pomocy specjalisty. Wystrój pokoju dziennego, często odzwierciedla osobowości domowników i nie powinno się tego w żadnym razie bać. Pokój dzienny nie powinien być katalogowym wnętrzem, tylko nosić znamiona indywidualności domowników.

 

Akcesoria i dodatki

Nie można zapomnieć o nich aranżując wnętrze. Często w dodatkach i elementach dekoracyjnych widoczny jest charakter domowników. Zdjęcia oprawione w ramkach, plakaty i inne personalizują wnętrze, więc warto o nich pamiętać.